گروه فنی و مهندسی میلینیوم با توکل به یاری خداوند متعال و همت والای مهندسین خود ، در عرصه تولید تجهیزات قالب بندی فلزی سازه های بتنی و اتصالات ، سابقه و کارنامه ای موفق را برای خود به ارمغان آورده است ؛ دست یافتن به این مهم جز با اعتماد مشتریان گرامی امکان پذیر نبوده است. کادر مدیریتی این گروه مهندسی همواره تضمین کیفیت و منحصر بفرد بودن خدمات ارائه شده را سرلوحه کار خویش قرار داده است.

 

ادامه مطلب ...

کارشناسان مجرب گروه فنی و مهندسی میلینیوم در ساعات اداری ( ۹ صبح الی ۱۷ بعدازظهر) از طریق شماره تماس ۲۲۸۶۹۱۴۹-۰۲۱(۹۸+) و ۲۲۸۴۴۲۵۹-۰۲۱(۹۸+) آماده پاسخگویی به سوالات فنی شما کاربران گرامی در خصوص محصولات مختلف تولیدی این گروه مهندسی می باشند.

 

همچنین شما می توانید نقشه ها و فایل های مربوط به جزئیات محصولات مورد نیاز خود را جهت بررسی کارشناسی از طریق آدرس ایمیل زیر برای ما ارسال فرمایید :

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   یا  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شما کاربر گرامی می توانید کاتالوگ الکترونیک محصولات تولیدی گروه فنی و مهندسی میلینیوم را از طریق لینک زیر دریافت نمایید :

 

دانلود کاتالوگ بصورت فایل PDF ( با حجم 2 مگابایت )

ساخت قالب های فلزی مدولار بهمراه اتصالات و تجهیزات لازم برای پروژه سد سرداب (استان اصفهان) و کارخانه فولاد زرند (استان کرمان)

 

به سفارش شرکت مهندسی آب و خاک (تهران)

مشاهده اطلاعات و جزئیات پروژه

قالب بندی فلزی دیوارها

قالب های دیوار معمولاً به 3 بخش تقسیم می شوند :

الف ) قالب های چوبی :
این قالب ها در کارگاه ساختمانی ساخته شده و نصب می گردند . قالب های چوبی دیوار معمولاً دارای رویه پلای وود ، تخته چند لایی غیره می باشند . پشت بندهای افقی و قائم و این قالب ها از جنس الوار است .

ب ) قالب های پانلی :
این قالبها دارای رویه پلای می باشد . پشت بندی افقی و عمودی قالب های پانلی از جنس چوب یا فلز می باشد .

ج ) قالب های فلزی مدولار :
این قالب ها ، در ابعاد کوچک بوده و حداکثر ابعاد آنها 50×150 سانتی متر می باشد . اتصال این قالب ها با یکدیگر به وسیله گوه ، گیره ، سولجر و سایر متعلقات می باشد . توجه شود که اگر دفعات به کارگیری قالب زیاد باشد استفاده از قالب قسمت های « ب » و « ج » صرفه اقتصادی دارد . همچنین اگر دفعات به کارگیری قالب درکارگاه کم باشد بهره گیری از قالب قسمت « الف» مطلوب می باشد .

 

امروزه اغلب از قالب های مدولار ، در قالب بندی دیواری ها استفاده می گردد . به این دلیل که :

1 – استفاده از این قالب ها در پروژه های مختلف اجرایی به علت انعطاف پذیری آنها.
2 – حمل و نقل راحت در کارگاه توسط پرسنل قالب بند .
3 – سادگی در اتصالات ، که صرفه جویی در هزینه نیروی کار را به همراه دارد .
4 – کنترل دقیق ابعاد پانل های قالب مدولار در زمان ساخت ، که راحتی نصب را در زمان اجرای قالب بندی ، به همراه دارد .
5 – استفاده متعدد این قالب ها در امور قالب بندی ، هزینه اولیه آن را پوشش داده ، و در ادامه کار ، بیشتر مقرون به صرفگی خود را نشان می دهد .


- اتصالات در سیستم قالب بندی دیوار

1 – پشت بند افقی

الف ) لوله : از لوله های داربستی به قطر 50 میلی متر به عنوان کمرکش یا پشت بند افقی استفاده می گردد . با نصب لوله در پشت قالب ، علاوه بر تامین تکیهگاه باری قالب مدولار ، قالب ها در یک راستا هم باد می شوند . ( در یک راستا قرار می گیرند ) . لوله های پشت بند قالب معمولاً با فاصله ی محور تا محور حدود 50 سانتی متر به طور افقی در پشت قالب نصب می گردند .

ب ) قوطی : در صورتی که فشار وارده بر وجوه قالب دیوار زیاد باشد از قوطی ( معمولاً80 ×40 mm) به عنوان پشت بند استفاده می شود . ( از لوله ها معمولاً در شرایط فشار نسبتا ً کم و در حد معمولی بتن بر وجوه قالب دیوار استفاده می گردد . )


2 – جک دوبله

از جک های دوبله در طرفین دیوار در فواصل حدود 3 الی 4 متری و در پشت سولجر ها استفاده می گردد . وظیفه ی جک های دوبله تنظیم قالب دیوار به صورت شاقولی می باشد . همچنین استحکام بخشیدن و پایدار کردن بدنه های قالب دیوار کردن بدنه های قالب دیوار در مقابل بارهای جانبی نامتقارن مانند بار باد از دیگر وظایف جک دوبله می باشد .


3 – براکت

در موقع اجرای عملیات قالب بندی در سازه های مرتفع و یا پروژهایکه عملیات بتن ریزی آن در چند مرحله انجام می شود می بایست تمهیداتی جهت استقرار قالب در ارتفاع اندیشیده شود که این وظیفه را براکت در قالب بندی انجام می دهد . براکت سکویی ، موقتی و پایدار جهت انجام میدهد . براکت سکویی ، موقتی و پایدار جهت انجام عملیات قالب بندی در ارتفاع می باشد . در واقع براکت قطعه ای خر پایی به شکل مثلث است و در ساخت دیوارهای با ارتفاع بلند کاربرد دارد . همچنین براکت را می توان عضوی از قالب بالا رونده دیوار نامید که وظیفه استقرارا قالب فلزی ، ارایه جایگاه مناسب برای شاقول کردن قالب ، اتصال جان پناه جهت ایمنی کارگر ، اتصال داربست آویز برای عبور و مرور و انجام عملیات در قسمت پایین براکت را به عهده دارد . براکت پس از اجرای هر مرحله از سازه ی بتنی ، بر روی سازه توسط بلت یا انکر بلت نصب می گردد و سیستم قالب بندی ، مهارها و جان پناه بر روی آن مستقر می شود . بدین ترتیب که برای اجرای دیوار مرتفع ، فرضاً به ارتفاع 9 متر و با داشتن سیستم قالب بندی به ارتفاع 3 متر ، پس از اجرا نمودن 3 متر مرحله ی اول دیوار و باز کردن قالب ها ، در سوراخ های پیش بینی شده برای بلت ها در قسمت بالای دیوار اجرا شده مرحله ی اول ، براکت را در بالای دیوار نصب می کنند و در ادامه سیستم قالب بندی را بر روی آن مستقر می نمایند . برای انجام عملیات پرداخت و عمل آوری بتن می توان به زیر براکت ، داربست آویز متصل کرد. داربست آویز به کارگران این امکان را می دهد تا بدون احتیاج به داربست بندی ، بتوان به سطح بتن تمام شده در ارتفاع دسترسی داشت .


4 – پاگرد بتن ریزی

در مواقع قالب بندی های مرتفع ، که سکویی برای استقرار پرسنل کارگاه ( بتن ریز یا آرماتوربند ) در بالای قالب نیاز باشد از پاگرد بتن ریزی استفاده می کنند . این وسیله یک قطعه خرپایی مثلث شکل می باشد و در بالای قالب دیوار و بر روی سولجر ها قابل نصب است . پاگرد بتن ریزی ، توسط پیچ و مهره ، به سولجر ها متصل می شود و پس از نصب و قرار دادن تخته ی زیرپایی بر روی آن ، جای لازم را برای کاگران مهیا می سازد . در پاگرد بتن ریزی ، امکان نصب جان پناه بر روی این پاگرد وجود دارد ، که می بایست مورد مذکور را برای حفظ ایمنی افراد بتن ریز ، به ویژه زمانی که بتن ریزی در ارتفاع انجام می گیرد رعایت نمود. این داربست ها علاوه بر سهولت در نصب از ایمنی بالا برای حفاظت افراد مشغول در کارگاه ( آرماتور بند ، قالب بند و بتن ریز ) برخوردار می باشند .


5 – خر پای پشت بند

در برخی از مواقع قالب بندی دیوار به صورت یک طرفه امکان پذیر است مثلاً مواقعی که یک طرف دیوار ترانشه خاک باشد و فقط در یک طرف دیوار بتوانیم قالب بندی نماییم و امکن به کارگیری بلت وجود نداشته باشد . در این مواقع برای مهار کردن فشار جانبی بتن از جک های مهاری خاص یا خرپاهای پشت بند قالب استفاده می شود .


6 – بلت یا کش قالب

بلت ها یا کش های قالب ، میل گردهای دو سر دنده شده ای می باشند که با عبور از قالب های طرفین دیوار و مهار شدن و به وسیله ی واشر و مهره در پشت سولجرها ، مثل کش عمل کرده و مانع باز شدن قالب طرفین دیوار در اثر فشار های هیدرواستاتیک ناشی از بتن ریزی می شوند . به عبارت دیگر بلت ها ، نقش تکیه گاه سولجر را دارند . همچنین می توان گفت لوله ها نقش تکیه گاه قالب ها و سولجر ها نقش تکیه گاه لوله ها را دارا هستند بلت ها معمولاً با فاصله افقی و عمودی 1 متر مورد استفاده قرار می گیرند . برای آن که پس از باز کردن قالب ها ، بتن به بلت ها نچسبد در محل های نصب بلت در داخل بتن لوله هایی از جنس پولیکا یا موارد مشابه دیگر قرار می دهند و بدین شیوه بلت ها را از لوله های پولیکا عبور می دهند . بنابر این پس از باز کردن قالب ها بلت ها را به راحتی بیرون کشیده و فضای خالی لوله های پولیکا را ملات ماسه سیمان ( گروت ) پر می کنند .


7 – تنگ تسمه ای

برخی مواقع که امکان به کارگیری از بلت ها و سوراخ کردن قالب ها وجود ندارد مطلوب آن است که از تنگ تسمه ای استفاده شود . بدین صورت که تنگ تسمه ای از دیوار عبور کرده و توسط دو گوه در محل سوراخ پانچ دو بدنه قالب مهار می گردد .


8 – انکر بلت ها ( میل مهار ها )

در سیستم قالب بندی یک طرفه دیوار ، برای آن که سیستم قالب بندی به طور مطمئن با بتن سخت شده درگیر شود می باید از میل مهار استفاده کرد . بدین ترتیب که نخست یک مهره ی متصل به قلاب یا مهار را در هنگام بتن ریزی در داخل بتن قرار می دهند و پس از سخت شدن بتن و به مقاومت رسیدن آن با بستن پیچی به داخل این مهره ی مهار شده در بتن می توان قالب یک طرفه دیوار را به بتن سخت شده مهار کرد . مقدار نیروی قابل تحمل میل مهارها ، بستگی به قطر بلت ( پیچ ) ، طول مهارهای مهره و مقاومت بتن دارد .

- سیستم قالب بندی دو طرفه دیوار

قالب بندی دو طرفه ی دیوار ، متداول تر از روش های دیگر اجرای دیوار است . به دلیل آن که از قالب های مدولار در این روش بهره می گیرند پس از اجرای دیوار ، می توان این قالب ها را برای قالب بندی قطعات سازه ای دیگر به کارگرفت . پشت بندی های افقی در این سیستم لوله یا قوطی می باشد که به وسیله ی گیره ی متوسط یا بلند به قالب بسته شده و پشت بند های قائم ( سولجر ) به وسیله ی گیره سولجر ( گیره ی عصایی ) به پشت لوله ها یا قوطی ها بسته می شود.
جهت تحمل فشار جانبی بتن ، قالب های دو طرف دیوار توسط بلت به یکدیگر می بندند . این بلت ها به وسیله ی واشر و مهره مخصوص خود ، در پشت سولجر ها مهار می شود . در دیوارهای آب بند که وجود سوراخ بلت در داخل دیوار مطلوب نیست از مغزی آب بند بهره می گیرند . برای شاقول نمودن قالب دیوار از جک دوبله استفاده می نمایند . قالب بندی دو طرفه دیوار که قالب های بدنه تسط بلت ، مهار شده اند . در صورتی که شرایطی چون فشار جانبی زیاد بتن و ارتفاع زیاد قالب دیوار وجود داشته باشد می بایست از سولجر ( و حایل های مورب ) استفاده نمود .

- سیستم قالب بندی یک طرفه دیوار

زمانی که در قالب بندی دیوار ، امکان استفاده از قالب دو طرفه وجود نداشته باشد نمی تواند برای مهار فشار جانبی بتن از بلت استفاده کرد . در این مواقع از بلت های مدفون در پی و بدنه ی دیوارها و همچنین از خرپای پشت بند استفاده می گردد . برای تحمل فشار هیدرواستاتیک بتن در روی شالوده از بلت های مهاری مدفون در بتن و خر پای پشت بند قالب استفاده می شود . در صورتی که ارتفاع دیوار زیاد باشد برای اجرای بتن ریزی دیوار یک طرفه در چند مرحله ، باید از انکربلت های کار گذاشته شده در دیوار بتنی اجرا شده در مرحله قبل ، برای نصب براکت و جک های دوبله استفاده گردد .

- قالب بندی دیوارهای شیب دار

قالب بندی دیواری را نشان می دهد که ضخامت آن در ارتفاع متغیر است . همان طور که پیداست برای مهار قالب این نوع دیوارها ناشی از فشارهای جانبی بتن می بایست از بلت های مهاری با طول های مختلف استفاده کرد . سوراخ های بلت روی قالب های دو طرف دیوار باید در مقابل یکدیگر قرار بگیرند .

- سیستم قالب بالا رونده دیوار ( با پانل های مدولار )

چناچه ارتفاع سازه های بتنی برای انجام عملیات بتن ریزی زیاد باشد می بایست بتن ریزی در چند مرحله به وسلیه جرثقیل در موقعیت مرحله بعد بر روی براکت قرار داده و پس از نصب تثبیت قالب ، مرحله بعدی بتن ریزی انجام می گیرد . در صورتی که قالب دو طرفه باشد معمولاً از بلت های مهاری برای تحمل فشار جانبی بتن استفاده می گردد . و چنانچه قالب دیوار یک طرفه باشد از براکت وانکر بلت برای مهار فشار جانبی بتن استفاده می شود . در این قالب ها ، براکت ها نقش مهمی در اجرای تثبیت قالب بندی و عملیات بتن ریزی ایفا می کنند .

-اجرای دیوار با قالب بالا رونده یکپارچه

از قالب یکپارجه بالا رونده دیوار معمولاً بار احداث دیواره ی سد و دیواره های مرتفع شیب دار استفاده می شود . در قالب های مذکور عالوه برا این رویه ، بدنه و پشت بندهای قالب یکپارچه هستند ، براکت ها ، جک ها و پاگردهای بتن ریزی نیز بر روی آن متصل می باشند . پس از اجرای هر مرحله بتن ریزی ، مجموعه ی قالب ها همراه با راکت های زیر آن توسط جرثقیل بالا برده می شود و در موقعیت جدید نصب می گردد .

- سیستم قالب پرشی دیوار

در انواع مختلف قالب بالا رونده ، جرثقیل دو عمل را انجام می دهد : بالا بردن قالب و نگه داشتن آن در موقعیت جدید تا زمانی که نصب آن صورت گیرد و در جای خود تثبیت شود . برای انواع قالب های بالا رونده ، زمان لازم 15 الی 20 دقیقه است تا قالب به مرحله ی بعد حمل و نصب شود . سیستم قالب پرشی ، به طور قابل توجه ای ، زمان به کارگیری از جرثقیل را کاهش می دهد . سیستم قالب پرشی ، به صورت قالب بالا رونده برای پایه پل ها ، دیوارهای برشی ، هسته های برشی ، دیوارهای موج شکن و برج های مراقبت مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم قالب بندی دیوار ، عملیات اتصال قالب به دیوار پس از بال بردن آن حذف شده که این کار ، کاهش زمان استفاده از جرثقیل را به همراه دارد . ( حدود 5 دقیقه کاهش می یابد ) پس از خود گیری بتن ریزی مرحله اول ، قالب پرشی به طور اتوماتیک به وسیله ابزاری که روی آن پیش بینی شده است به عقب کشیده می شود در این صورت اتصال آن از دیوار باز و در مرحله بعد روی انککربلتی که از قبل به دیوار وصل شده است مستقر می شود . این سیستم قالب بندی به علت آن که ، عملیات اتصال قالب به دیوار و جدا شدن آن به طور اتوماتیک انجام می شود و نیازی به افراد ندارد از ایمنی بالایی برخوردار می باشد . همچنین مراحل نصب و جداسازی به صورت پیشرفته به روش های دیگر قالب بالارونده که می بایست قبل از بالا بردن براکت ها ، قالب ها به صورت کامل به وسیله جرثقیل از دیوار جدا شود ، برتری دارد .

- سیستم قالب خود بالا رونده دیوار

برای احداث دیوارهای هسته ی برشی ساختمان های بلند با هر نوع ابعاد و پیچیدگی از قالب خود بالا رونده ی دیوار بهره می گیرند این سیستم قالب بندی نیاز به جرثقیل ندارد . اتکای قالب های داخل هسته به طور کاملاً مکانیزه انجام می گیرد . سیستم قالب بندی فوق توسط جک های هیدرولیکی که از یک تابلوی کنترل مرکزی فرمان می گیرد فاصله ی یک طبقه (یک مرحله) را بالا می رود . در این سیستم تمامی قالب ها در یک بازه زمانی که اغلب کمتر از 30 دقیقه طول می کشد به مرحله ی بعدی بتن ریزی می رسند و سریعاً تدارکات برای مرحله ی بعدی بتن ریزی آغاز می شود . مرحله مذکور در سیستم های قالب بندی قبلی توسط جرثقیل بالا کشیده می شود به زمان زیادی ( شاید یک یا چند روز ) نیاز دارد . به کارگیری از این سیستم ( خود بالا رونده ) نیاز دارد . در ساختمان های 15 تا 20 طبقه یا بیشتر مقرون به صرفه می باشد .
در سیستم قالب خود بالا رونده ، قالب های هر دو طرف دیوار به سیستم بالابر متصل است و پرسنل قالب بند می توانند به سهولت قالب ها را از دیواره جدا نمایند . توسط پیچ های تنظیمی که بر روی براکت ها تعبیه شده است کار تراز کردن و شاقول نمودن قالب ها انجام می گیرد . این سیستم از برخوردار است .

- سیستم قالب بندی دیوار نما

قالب بندی دیوار با توجه به شرایط ویژه هر پروژه به روش های مختلفی انجام می گیرد . در قالب بندی دیوارهای بتنی از قالب مدولار و در برخی مواقع از قالب خاص استفاده می گردد . در صورتی که دیوار دارای طرح خاصی در نما باشد از قالب های نمادار بر اساس همان طرح استفاده می گردد .

تماس با میلینیوم

تلفن تماس 22844259 - 021 (98+)
تلفن تماس 22844259
فکس 22869149 - 021 (98+)
پست الکترونیکی info.megr@gmail.com