شمع های حمایتی

این مورد را ارزیابی کنید
(19 رای‌ها)

از شمع های حمایتی به عنوان نگهدارنده جهت ایجاد مقاومت در مقابل فشار جانبی بتن در پشت قالب ها استفاده می شود . این شمع های حمایتی در چهار نوع تولید می شوند :

الف) جک دو بازویی :

این جک ها که از دو بازوی کوچک و بزرگ تشکیل شده ، در پشت قالب های دیوار تعبیه شده و وظیفه شاقول کردن قالب ها را بر عهده دارد . هر بازوی این جک ها در دو سر دارای دو پیچ تنظیم به صورت چپگرد و راستگرد می باشد که قابلیت تنظیم ارتفاع جک را به صورت دلخواه جهت شاقول کردن فراهم می کند . جک ها دارای سه کفشک ( یکی جهت اتصال به زمین و دو عدد جهت اتصال به سولجر ) در سه سر بازوها می باشد .

 

ب) جک تلسکوپی :

این جک ها دارای یک لوله بیرونی به قطر 6 سانتیمتر می باشد که در انتهای آن پیچ تنظیم و مهره جوش داده شده است . لوله درونی این جک ها به قطر cm 5 می باشد که سوراخهایی به منظور تنظیم ارتفاع روی آن تعبیه شده است . این جک ها در دو انتهای خود دارای دو کفشک جهت اتصال به زمین و سولجر می باشند . باربری این جک ها به مراتب بیشتر از جک شاقول کننده می باشد .

 

ج) سولجر شمع حمایتی :

جهت اجرای دیوارهایی که فشار جانبی بتن در آنها بسیار بالاست ( دیوارای مرتفع ، دیوارهای یک طرفه و ... ) از سولجر به عنوان شمع حمایتی استفاده می شود . طول این سولجرها نباید از 6 متر تجاوز کند ( دو سولجر 3 متری متصل به هم ) که در دو انتهای سولجرها دو عدد پیچ تنظیم شمه حمایتی چپگرد و راستگرد متصل شده که یکی به زمین و دیگری به سولجر پشت بند عمودی متصل می گردد . باربری این نوع شمع حمایتی از انواع دیگر بسیار بالاتر است .

 

د) لچکی ثابت :

این نوع شمع حمایتی مثلثی شکل می باشد . نوع پروفیل مصرفی در ساخت این لچکی ها به فشار جانبی بتن بستگی دارد و با توجه به ارتفاع دیوار از یک تا چند تکه ساخته می شود . در دو رأس پایانی این مثلث که روی زمین قرار می گیرد از نوعی پایه قابل تنظیم استفاده شده است .

در صورت استفاده از این لچکی به عنوان شمع حمایتی ، نیازی به پشت بند عمودی نمی باشد .

 

بازدید 12415 بار

تماس با میلینیوم

تلفن تماس 22844259 - 021 (98+)
تلفن تماس 22844259
فکس 22869149 - 021 (98+)
پست الکترونیکی info.megr@gmail.com